#ASLAN #KONYA'DA #KÜKREDİ! @ikizerkaan #MAÇI #DEĞERLENDİRİ

30.08.2015 17:24

YİNE BİR KONYA DEPLASMANI..

İlginçtir ki Konya deplasmanları, Galatasaray’ın çıkış yakaladığı maçlar olmuştur. 2005 yılında Aydın’ın son dakikada attığı gol ile sezon sonu olunacak şampiyonluğun sinyalleri verilirken, geçen sezon yine deplasmanda 5-0 gibi farklı bir skorla alınan galibiyetle de, Hamza Hoca’nın takımının başındaki ikinci maçında kendisine karşı duyulan güveni arttırarak sezon boyu iyi futbol izleteceğini gösterdiği ve şampiyonluk yolunda büyük ivme kazandıran bir maç olmuştu. Hala ligin başında olsak da çıkış yapmak için arayışlarını sürdüren ve ligde ilk galibiyetini almak isteyen Galatasaray için önemli bir deplasmandı. Hamza Hoca maçı kazansa da yine eleştiri oklarını üstüne çekmiş gibi duruyor. Bunda ki en önemli faktör ise kesinlikle forvet hattında ki oyuncuların değişimleridir. Geçen sezonun flaş ismi Yasin Öztekin, Umut Bulut’un rakip savunmaya yaptığı (ama yapamadığı) baskı için adeta 3 haftadır kesik yedi Hamza Hoca tarafından. Hocanın Yasin’i oynatmaması kendi taktiksel fikri olabilir ama, Yasin oynamadığı zaman Galatasaray topu ileriye hızlı taşımakta ve 3. bölgede oyunu tutmakta zorlanıyor.  Yasin yerine topu hızlıca ileriye taşıyabilen bir adam bulunamaması da hücum bölgesinde sorunlar yaşatıyor.  Podolski de hala Sneijder ile istenilen bağlantıyı kurmuş değil. Umut Bulut ise kanatta defansif açıdan yardım etmeye çalışsa da hücum yönü ve tekniği zayıf olduğu için Galatasaray hücum yaparken 1 kişi eksik oynuyor.

Dün akşama dönelim. Galatasaray maça üstün başlasa da o coşku ve yüksek tempoyu sahada göremedik. Dün akşam maçın iyilerinden Sabri yine asistini yaptı Burak Yılmaz’a. Hamza Hoca da eminim bundan sonra Burak Yılmaz’ı sakatlanmadığı sürece maçtan almayacaktır ya da kadrodan kesmeyecektir. Galatasaray dün akşam Semih’in attığı şanslı golü devreye girerken bulamasaydı maç çok farklı bir sonuçla da bitebilirdi. Melo’nun kondisyonu ise sıkıntılı gibi gözüküyor. İkinci yarı sahada takımın en ihtiyacı olduğu dönemde, orta sahada oyun sıkışmış ve topu ileriye taşımakta sıkıntı duyan bir Galatasaray varken %70 lİk performansla oynayan bir Melo vardı sahada. Dün akşam en beğendiğim isim Lionel Carole 66’da ikinci sarıdan kırmızı görüp oyundan atılınca işler iyice sarpa sardı. Hamza Hoca yine oyuncu değişikliklerinde kararsız kalmış gibi gözüktü fakat Emre Çolak tercihi bana göre de doğruydu. Kırmızıdan sonra Torku Konyaspor iyice rakip sahaya yerleşti ve Alban Meha ile pozisyonlar yakalamaya çalıştı ve bir de Meha’nın çok sert yaptığı vuruş üst direkte patladı. Maçta son dakikalara 2-1 lik Galatasaray üstünlüğü ile girilirken sahneye 89. dakikada bütün maç boyunca vasat bir futbol ortaya koyan Wesley Sneijder çıktı ve yerden sert bir vuruş yaparak takımını rahatlatan gole imzasını attı. Maçın uzatma anlarında Galatasaray sahasına tüm hatlarıyla yerleşen Konyaspor topu kaptırınca yediği kontra atak sonucu Wesley Sneijder’in ikinci golüne de engel olamadı. İşte Sneijder gibi büyük futbolcular böyle sıkıntılı maçlarda vasat bir futbol oynasa da skora her an etki edebiliyorlar. Böylece 4-1 lik skorla Galatasaray'da ligde ki ilk galibiyetini almış oldu.

Şunu da söylemek istiyorum ki oyundan atılana kadar sahada en beğendiğim isim Lionel Carole’dü. Fizik üstünlüğü gerçekten muhteşem. Carole, Telles’e göre daha güçlü ve defansif anlamda da daha üstün. Daha dengeli bir bek izlenimi bıraktı bende.

Konya deplasmanı bu sefer bir soluklanma ve rahatlama maçı oldu Galatasaray için. Şimdi araya Milli Takım maçları girecek ve lige daha rahat ve tazelenmiş olarak başlama şansı yakalanabilir. Birlikte izleyip göreceğiz.

Maçın Adamı: Wesley Sneijder. 10 kişi kaldıktan sonra sıkıntılı anlarda ortaya çıktı ve takımını sırtlayan isim oldu.  Attığı 3. Gol adeta hayat öpücüğüydü.

 

Kaan İkizer