#ASTANA - #GALATASARAY #MAÇINI @ikizerkaan #YORUMLADI

01.10.2015 15:48

KARDEŞ PAYI!

Dün akşam kontrollü ve maça çok da kötü başlamayan bir takım vardı sahada. Kadro tercihine bakılınca ise tartışılabilecek maksimum 3 vardı. İlk yarı izlerken suni çim dedik, alışıyorlar dedik ve %100 gol pozisyonuna bile girememişken Bilal’in uzaktan yaptığı güzel vuruşu gole çevirmesiyle sevinmiştik. İkinci yarı başlarken ise artık herkes, takım sahaya alışmıştır ve 60. dakikaya kadar bir gol daha bulur havasına bürünmüştü.  45. dakikadan itibaren sahada Şampiyonlar Ligi tarihinde ki en kötü topu oynayan Galatasaray vardı sahada. İkinci yarı 1-0 korumak için sahaya çıkmış bir takım izledik. 60-75 arası akın akın gelen, sağlı sollu ortalarla Galatasaray defansını boğan Astana gelecek olan gol ve gollerin habercisiydi adeta. Beklenen de oldu ve Semih Kaya’nın büyük hatasını değerlendiren Junior Kabananga topu içeriye çevirdi ve Hakan Balta’ya çarpan top Galatasaray fileleriyle buluştu. Golü yedikten sonra maçı biletsiz ve sahanın en güzel yerinden izleme imkanı bulan Galatasaraylı futbolcuların aklına 2 pas üst üste yapma fikri geldi ve Astana kalesine ataklarını 82’de Sinan Gümüş’ün oyuna girmesiyle yapmaya başladılar. Ceza sahası sol çaprazında Jose Rodriguez’den aldığı pası içeri çeviren Sinan kalecinin yaptığı hata ile topu ağlara göndermeyi başarmış oldu. Golü bulduktan sonra topu yine ayağında tutmayı başaramayan Galatasaraylı futbolcular, orta sahada bir türlü topu da kapamayınca Astana tehlikeli şekilde Galatasaray kalesine geldi ve açılan ortada  Muslera topu yumrukla uzaklaştırmaya çalışırken, Canas kendine doğru gelen topa kafayla cevap veriyor ve Carole’ün müdahalesine rağmen top yeniden ağlarla buluşuyordu. İkinci yarı muhteşem top oynayan Astana adeta Galatasaray maçında 2 puan bırakıyor ve adeta ikinci yarıda sahada olmayan Hamzaoğlu ve öğrencileri de aldıkları 1 puana seviniyorlardı.

Dün akşam Galatasaraylı oyuncuların bahanesi asla ve asla suni çim olamaz. 1-0 dan sonra geriye yaslanmak da onun cabası. Koskoca Galatasaray futbol takımının Astana karşısında oynadığı ikinci yarıyı hayretler ve utanç içinde izledim. 32 takımın bulunduğu Şampiyonlar liginde 32. olan Astana’ya deplasmanda bu şekilde oynamak ve 2 puan bırakmak da ne demek? Hamza Hocayı ne kadar sevsem de şunu söylemek zorundayım; Galatasaray hiçbir zaman öndeyken geriye yaslanmaz! Senin görevin takımını uyarıp defansı öne çıkarman.

Galatasaraylı futbolcular dün karaktersiz bir oyun yapısı içinde top oynadılar. 3 pas üst üste yapamadılar. Yenilen gollerin ise başlıca sebepleri ap açık ortada. Umut-Yasın-Podolski üçlüsünün oynadığı oyuna Sneijder’in sorumluluk almaması dahil olunca ortaya böyle bir skor çıktı. Astana ikinci yarı risk alıp gol aradığında karşı atağa geçmekte inanılmaz zorlanıldı ve kontraya çıkacak adam bulunamadı. Sinan Gümüş oyuna çok daha erken alınmalıydı. Hele ki golünü de atan Bilal ikinci yarının başında çoktan değişmeliydi Jose ile. Belli ki Bilal iki maç üst üste kaldıracak kondisyona hala erişememiş. Gördüğümüz gibi Yasin’de her zaman gününde olamayabiliyor. Böyle durumda Galatasaray sezon başı yolladığı Bruma ve Amrabat’ı daha çok arar.

86. dakikada kaleci hatasıyla golü bulmuşken, bir türlü zamanı eritemediler veya topa sahip olamadılar. Burada Hamza Hocanın hatası yine çok büyük. Atılan golden sonra oyuna topu tutması için neden Emre Çolak dahil edilmez ? Ya da zaman geçirmek adına neden oyuncu değişikliğine gidilmez? Hele ki 89 da yenilen golden sonra gelen Sabri değişikliği ise tam bir facia. Denayer’i Umut’un yanında kafa vurması için forvete çektiğini ve sağ beke Sabri’nin geçtiğini düşünürken Sabri sol kanattan sağ kanada pas attı, zaten orda da maç bitti benim için.

Galatasaray taraftarının artık hiç sabrı kalmadı. Olası bir Başakşehir beraberliğinde bile, iç sahada oynanacak ilk maçta tribünler Hamzaoğlu ve yönetimi yeniden istifaya davet edeceklerdir. Senenin başında söylediğim gibi, Hamza Hoca 3 kupa kazanmış olsa da futbol taraftarı sabırsız ve nankördür. Hamza Hoca adam gibi adamdır ve çok efendi bir insandır. Ama görüldüğü gibi artık Galatasaray’a yetersiz kalıyor ve aldığı tepkilerden kendisi de mutsuz oluyor. Bu yüzden ben hiç istemesem de, Hamza Hoca için istifa etmek en iyi seçenek gibi görünüyor. Keşke Hamza Hoca 2-3 sene daha  başka kulüpler de pişip gelmiş olsaydı.

 

Kaan İkizer