Ferudun Niğdelioğliu; bir yasaklı gazeteci öyküsü! @SporCafe_Org @BerkBekgoz Özel Röportaj

21.11.2018 11:32

30 yıllık spor gazetecisi Ferudun Niğdelioğlu Fenerbahçe Spor Kulübü Eski Başkanı Aziz Yıldırım'la yaşadığı sorunlardan sonra Fenerbahçe'nin kara listesine alındı. Kulüp tesislerinden içeri dahi alınmayan Niğdelioğlu bu süreçte mesleği bırakma noktasına kadar geldi. Ali Koç'un başkanlığa gelişiyle yasağı kalkan Niğdelioğlu ile yaşadığı süreci konuştuk.

Uzun yıllar Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım ve yönetimi tarafından Samandıra tesislerine ve kulübün başka bir çok tesisine on beş yıla yakın giriş yasağınız vardı, bu olayın sebebi nedir?

Yazdığım bir köşe yazısı sonrası beni arayıp  "küfürlü" konuşması sonrası ipler koptu. Yıllar önce  Almeyda ve Gilberto Silva  ikilisinden birinin transferi gündemdeydi. 2002 Dünya Kupasında en iyi ön libero seçilen Gilberto Silva'nın daha yararlı olcağını söyleyip, "Bu transfer başkanın iki dudağı arasında evet derse olacak" demiştim. Almeyda, Arjantin Milli takımı oyuncusu ama hem sakat hem de maliyeti yüksek dolayısıyla dünya kupasının en iyi ön liberosu seçilen Gilberto Silva'nın daha yararlı olacağı hakkında sık sık görüş bildiriyordum. Daha sonra Aziz Bey aradı. Almanya'da kamptaydık, çok ağır konuştu. Tüm yaşananlardan sonra iki oyuncu da transfer edilmedi. Bütün süreç böyle başladı. Daha sonra ne yazdıysam yalanlattı. İşin kötüsü bir yalanlamasında "Ferudun Niğdelioğlu'nun bugüne kadar yazdıkları ve bundan sonra yazacakları yalandır, itibar etmeyiniz"  dedi. Yaptıkları hataların taraftarlar tarafından öğrenilmesini asla istemediler. O yüzden beni sürekli taraftarların önüne attılar. Böylelikle hep "Biz haklıyız, Ferudun yalancı" algısı yaratarak taraftarın aklıyla alay ettiler. Taraftar koskoca Fenerbahçe  başkanına mı inanacak yoksa Ferudun'a mı? Herşeyin özeti bu aslında. Kendince çok başarılı bir yöneticilik yapmıştır Aziz Yıldırım.

Bu süreçte neler yaşadınız? Mesleği bırakma noktasına geldiğiniz söyleniyor...

Gazeteciliğin otuz üç sene her aşamasında görev yaptım, mesleğimi çok sevdim. Ailem, dostlarım beni tanıyan herkes bilir. Haber için uyku uyumaz, her taşın altına bakardm. En son çalıştığım gazetede Aziz Yıldırım'ın şikayeti ile dokuz ay boyunca bana yazı yazdırılmadı. Beni emekli etmek istediler ben de bu olanlar sonrası "yeter artık" dedim. Mesleğimi bırakmam için zorlandım, emekli edildim, başka teklifler bekledim ancak Aziz Yıldırım korkusu ile kimse kapımı çalmadı üç sene boyunca, kalbi güzel bir kaç dost hariç..

 

TSYD veya gazeteciler cemiyeti bu konuda size destek oldu mu?

 "Deve Kuşu" demem yeterli olur sanıyorum, büyük hayal kırıklığı..

 

Ülkemizde spor medyasında çalışmak ve hedef olarak bu ortamda gazetecilik yapmak isteyenler için ne söylemek istersiniz? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Mesleğe ilk başladığım dönemlerde rahmetli Necmi Tanyolaç "Bu mesleği yapacaksan onurunu her şeyden önde tutacaksın, o vakit kazanırsın" demişti. Ben hep öyle yaptım. İnsanlara tavsiye olarak söyleyebileceğim şeyler ise tam olarak bu cümleler. İlave olarak ise hangi işi yapacaksanız sevmeniz gerekir. Ben çok sevdim bazen ailemden bile önde tuttum mesleğimi. "Haber duyulmaz söküp alacaksın" bu cümleyi hedef almalı bu mesleği yapmak isteyen gençler.

Ali Koç Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı seçildikten sonra yasağınız tamamen kalktı mı? Ali Koç ve yönetimi sizinle iletişim kurdu mu?

Ali Koç her zaman "Eski baskıcı" zihniyete karşıydı. Hep söylerdi "Böyle şey mi olur" diye. Aziz Yıldırım yönetiminde bulunduğu dönem yasağımı kaldırmak için uğraştı ama olmadı. Şimdi gelir gelmez tüm yasakları kaldırdı. Bu nezaketi adına minnetarım. İletişim konusunda ise geçiş döneminde uğraştıkları o kadar sorun-sıkıntı var ki! Son olarak Ali Koç  başkanlığı ile çok şey değişir buna inancım tam.

 

                       Ferudun Niğdelioğlu Kimdir?

Güneş gazetesinde mesleğe başlayan, Sabah, Vatan, Hürriyet, Habertürk gibi gazetelerde 30 yıla yaklaşan bir süre boyunca Fenerbahçe muhabirliği yapan Niğdelioğlu, Fenerbahçe’nin eski başkanı Aziz Yıldırım’ın "cezalı" gazetecilerindendi. Yaptığı haberler nedeniyle Yıldırım 15 seneye yakın bir süre Niğdelioğlu’nu stada ve tesislere sokmamış, usta gazeteci de şartların düzelmemesi üzerine mesleğine ara vermişti. Niğdelioğlu, halihazırda TRT Spor’da Erdoğan Arıkan ve Evren Turan ile ‘Basın Merkezi’ programında izleyici karşısına çıkıyor.

Berk Bekgöz (sporcafe.org özel röportaj)