Riekerink BYE dedirtti.. @ikizer3 ün Gözünden #Cimbom un #Derbi Analizi!

21.11.2016 11:31

Riekerink BYE dedirtti.. 

Tarihi derbileren biri daha oynandı dün gece. Yıllar sonra Kadiköy'e giden Galatasaray taraftarı, çıkış yakalamış olan Fenerbahçe takımının 2 önemli eksiği..
Derbilerin favorisi olmaz derler ama eğer bu maç "Kadıköy" de oynanan Fenerbahçe - Galatasaray maçıysa favori genellikle bellidir. Maçtan önce bahis büroları da verdiği oranlarla bunu gösteriyordu.
Galatasaray zaten maç başlamadan bu derbiyi kaybetmişti.. İlk on birler açıklandığı zaman kuşkusuz tüm Galatasaray taraftarlarının kafasında aynı sorular oluşmuştu;
1-) Selçuk neden oynamıyor ?
2-) Serdar sakat değil miydi, Chedjou nerede ?
Bir oyuncu yedek kulübesinde oturuyorsa her zaman oynamaya hazır demektir. Aylardır sahaya adım atmamış bir adamın ilk maçı derbi mi olur ?
Selçuk İnan'ın son dönem performansı ortada fakat benim düşünceme göre bu bir derbi maçıydı ve Selçuk'un ölüsü bu derbide oynardı.
 
Şimdi gelelim maça..
Dün gece öyle bir derbi izledik ki, son 10 yılda izlediğimiz en az poziyonu olan ve heycanı en az seviyede yasanan derbilerden biriydi. Sahada yaşanan üst seviye bir heycan veya gerginlik söz konusu değildi. Ayrıca üst düzey bir mücadelede açıkçası yok gibiydi.
İki takım birbirinin oyun tarzına göre hareket etmeye çalışınca, oyun ortada kitlenmiş gibi bir görüntü oluştu. Fenerbahçe'nin attığı gol dışında iki takımın da kanat oyuncuları etkisiz bir görüntü çizdi. Benim görüşüm iki takımda vasatın altında bir futbol sergiledi.  
 
Robin Van Persie'nin attıgı ilk gole kadar iki takım da %100 luk denebilecek bir gol pozisyonuna giremedi. Devrenin başında Bruma'nın bir cılız şutu, Volkan Şen'in de kalenin üstünden dışarıya giden bir şut girişimi vardı. 
 
İkinci yarı ilk yarıya nazaran daha tempolu başladı. Serdar'ın yaptıgı hatayı iyi değerlendiren Josef De Souza Fenerbahçe'ye adeta ikinci golü hediye etti ve Fenerbahçe'nin Galatasaray'a karşı Kadıköy'de yenilmezlik serisini 18 yıla çıkardı. 
 
BYE BYE Riekerink Bey! 
 
Geldiği günden beri kısa zaman içerisinde ezeli rakiplerine karşı kazandığı iki kupa ile taraftarın gönlünde tath kuran ve beyefendi kişiliği ile ben dahil herkesin sevgisini kazanmış bir hocadır Jan Olde Riekerink.
Fakat hocanın oyun görüşü ve futbol mentalitesi Galatasaray için zayıf gözüküyor. Maçlar güler yüzlülükle kazanılmıyor Riekerink BEY ! 
 
Dün gece sahaya çıkan ilk on bir hakkında ki yorumumu tek kelime ile yapmak istiyorum "R-E-Z-A-L-E-T". Selçuk, Podolski, Chedjou eğer kulubede oturabiliyorsa sahada da mücadele edebilir demektir.
 
Sayın Riekerink Bey(!), senin elinde büyük maçları defalarca oynamış Podolski gibi bir oyunncu varken gidip Sinan Gümüş ile başlıyorsan ben önce senin futbol görüşünü sorgularım. Derbi maçları büyük maçlardır ve büyük maçlar büyük oyuncularla kazanılır. 
 
Geldiği günden beri sakatlığı olmadığı takdirde Galatasarayın başında bir elin 5 parmağını geçmeyecek sayıda maç kaçıran Selçuk İnan nasıl oluyor da bir derbi maçında YEDEK bırakılabiliyor?
 
Sakat denilen Serdar Aziz ilk kez bu maçta on bir kişilik kadroda yer alıyor ve stoperin vazgeçilmez adamı Chedjou hangi akla hizmet YEDEK bıraklabiliyor(!)
 
Sahada son zamanların en ruhsuz Galatasaray takımını dün akşam hep birlikte izledik. Topu kaleye dahi götüremeyen Galatasaray'ın maç sonunda "Bu da kaçar mı?" dedirtecek bir pozisyonu dahi yoktu. Kaleci Volkan adeta ütüsü bozulmadan maçı bitirdi. Galatasaray takımının bir derbi maçında bu şekilde futbol oynama lüksü yoktur !
 
Geçtiğimiz haftalarda alınan kötü sonuçlarla kredisini doldurmaya başlayan Riekerink, Fenerbahçe derbisiyle bu kredisini tüketmiş durumda artık. Galatasaray yönetimi acilen oturup yeni teknik direktör arayışlarına başlamalıdır.
 

Kaan İkizer