" Teknik Direktörlerin Elinde ki Joystick " @BerkBekgoz yazdı

26.10.2017 15:46

Değişen Teknik Direktörlük Modeli

Yazar: Berk Bekgöz

 
Günümüz futbolunda herşeyin değiştiği gibi teknik adamların adeta bir 12.oyuncu olduğunu ve nerdeyse eski zamanlara kıyasla basketbol koçu kadar çizili oyun planları olduğunu ve yaratıcılıklarıyla sınandığını düşünüyorum.Sıradanlaşanlar,belirli kalıplara takılı kalanlar daha doğrusu futbolu bir ezbere dönüştüren teknik adamların ya başarısız olduğunu veya piyasadan silinip gittiğini görebiliriz. Post-Modern dünyada sadece bunu arkaplanı büyük başarılarla dolu olmayan hocalar değil dünyanın en iyi teknik direktörleri içinde bir tehlike arz ettiği net bir şekilde söylenebilir.Örneğin;Jose Mourinho belki Matic transferi olmasa onunda eski model bir teknik direktörlükte kaldığını düşünüyor olacaktık.Mourinho'nun son iki yılının başarısız olması herkesin görev tanımını çok net bir şekilde taktik tahtasına yazması olabilir; evet yanlış okumadınız " net bir şekilde görev tanımı" değişen futbolda tek yönlülük kavramı tamamen tükenmiştir.Fiziksel oyunu ve hızlı düşünme yetisi güçlü kadrolar kurma zorunluluğu göze çarpıyor.Mourinho örneğinden gidersek Pogba,Matic,Mkhitaryan ve Mata'yı aynı anda oynatarak Premier Ligte özlenen futbolu ve değişen dünyaya uyum sağlayan yıllar sonra bir Manchester United gördük.Guardiola tiki-taka oyununu daha ileri seviyeye taşıdı City ile aynı zamanda takım savunmasını ofansif oyuncular üzerinden ileride baskı ile yaptı ve şimdilik başarlı oldu.Peki ya "yeni model teknik direktörlüğün" öncüleri Klopp ve Sarri çok mu başarılı?
 
 
 
Post Modern futbola uyum sağlamak başarılı olmak demek mi? Hayır,endüstrileşen futbolda iki tane soru ve iki tane cevap var.
Biri futbol bir sanat mı ? İkincisi bu kadar para dönen bir sektörde başarısızlık kabul edilebilir mi? Cevaplar kulüp yapısına veya teknik adam meziyetlerine,tercihlerine göre değişebiliyor ancak özellikle 2010 dünya kupası ile itibaren dünyada teknik adamlar joystick kullanarak "Fifa" oynuyor. 12.oyuncu gibi oyuna müdhale ediyor.Her tenik direktörün izlediği ve geliştirdiği yollar var.Bunların hepsi tez ve anti tez şeklinde incelenebilir.Yaratıcılık,esneklik ve dünyaya yeni bir oyun inşaa etme zorunlulukları var artık teknik direktörülerin.Yaratıcılık demişken bu hafta izlediğim ve zaman zaman bazı maçlarda bir hocanın denediği bir hamle dikkatimi çekiyor.Orta sahaların kalabalık olduğu ve maçın kiltilerinin genelde orda olduğuna inandığım bu yıllarda Abdullah Avcı'nın Adebayoru orta saha gibi kullanması yaratıcılık adına çok önemli bir olay.Top rakipteyken hem orda baskı yapıyor hem de fiziğini kullanıp top Başakşehirde iken hem orta sahada bir kişi fazla kalıyorlar hem de Adebayor fiziğini kullanıp topu rakibe vermiyor.Sarri'nin Mertensten bir Maradona yaratabileceğini nasıl bilebilirdik? Yaratıcılık ve esneklik için en sevdiğim örnek kesinlikle Sarri.Yaptıklarını yazıma sığdırmak imkansız.Mesela Hamsik kariyerinin başında sadece bir kanat oyuncusuyken şimdi hem ofansif orta saha hem defansın önünde ki oyunu kuran oyuncu hem forvet belki bir de forvet.
 
İşte değişen futbolda teknik adamların yaratıcılığını kullanması ve futbol severlere yeni ufuklar açmasının çok kısa örneklerini ve temel mantığını anlatan yazımın sonuna geldim.Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.
 
 
 

              Berk Bekgöz