@unarsezer (Düşünen Menajer) yazıyor! Sararmış Çimler Ülkesinde

10.11.2016 20:20

SARARMIŞ ÇİMLER ÜLKESİNDE 

    “Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki 20. yüzyılın dahisi Türklere nasip oldu ve kader onu bizim karşımıza çıkardı.” der eski İngiltere başbakanı Lloyd George. Büyük Önder gideli 78 yıl oldu. Peki O’nun gibi birisi nasıl doğdu bu kültürde? O’nu bu topraklarda ortaya çıkaran neydi?     

    “... barışsever Çin’de bir Napolyon dünyaya gelmezdi. İngiltere doğanın temel kanunu olan “yaşam mücedelesi” öğretisinin yaratıcısı Darwin’i, Rusya ise kötülükle mücadele edilmemesi gerektiği fikrini savunan Lev Tolstoy’u yetiştirdi. Başka türlü de olmazdı zaten.”* İşin püf noktası burada. 

    Peki neden kurumlarıyla, takımlarıyla, ekonomisiyle, yöneticileriyle çökme noktasına gelen Türk futbolu bir dahi yetiştirmiyor? Tıpkı Osmanlı Devleti’nin son dönemleri gibi olan Türk futbolu, kurtarıcısını mı bekliyor? Vizyonu geniş spor yöneticileri, entelektüel teknik direktörler, bilimi esas alan antrenörler, beyinleri dünya futbolu ile harmanlanmış scoutlar, analistler… Sistemimizin bu tip insanları yetiştiremediği ortada. O halde işimiz bireysel çabalara kalmış. İnanıyoruz, çalışıyoruz ve başaracağız. Her şey, sararan çimleri yeşillendirmek için!                    

    *Petrov, 2016, s. 60                                                                     Düşünen Menajer